Španielska Andalúzia - cyklistika na 1 mieste

Autor: Peter Slavik | 26.3.2015 o 12:31 | (upravené 26.3.2015 o 14:22) Karma článku: 6,66 | Prečítané:  1053x

Konečne končí zima a pricháadzajú mesiace, na ktoré sa vždy teším. Od Jari, sa tu už pekne oteplí, teploty vystúpia na 21-24 C a príjemné teploty budú trvať až do Decembra. Aspoň dúfam. Nie , že by tu zima bola krutá (ako ju poznáme vo väčšine Európy), teploty sa pohybujú v rozmedzí 14 - 20 C, avšak osobne obľubujem teploty vyššie.Teploty, pri ktorých mi postačí oblečenie, začínajúce sa písmenom  na " K ". Teda krátke.  

A keďže často a rád bicyklujem, tak našťastie aj počas zimy stále môžem vytiahnuť bicykle a prevetrať hlavu po cestách a necestách. 

V Andalúzii sú na cyklistiku aj v zime ideálne podmienky. Nemusím sa obávať nejakých zlých poveternostných podmienok. Sem tam zafúka vietor, ale zas ho viem použiť na tréning . Aj tu občas zaprší, ale nebýva to často. No  a keďže je tu vyššia vlhkosť vzduchu, tak zima mi tu pripomína neskorú jar na Slovensku. Všetko je zelené, tráva a príroda je rozbujnená.

Tak sa nohy " zacvaknú do pedálov" a vydávam sa na Tour de Costa del Sol a okolie. Na cestnom bicykli sa dostanem aj do vzdialenejších oblastí a tak spoznávam miesta, kam by som na horskom bicykli nedošiel.

 

Cesty sú tu kvalitné , bez výtlkov a jám. Však ich ani nemá čo veľmi zničiť, keďže zima tu nie je a kamióny a nákladné autá taktiež. Po ceste stretnem na 90 % osobné autá alebo nejaké autobusy.

A musím skonštatovať, že veľká väčšina vodičov je veľmi ohlľaduplných a zvyknutých na cyklistov na cestách. Dosť sa tu v médiách aj opakuje, že bezpečná vzdialenosť ako obísť cyklistu je 1,5 m. Veľa šoférov to aj dodržuje, ale samozrejme ako všade aj tu sa nájdu jednotlivci, ktorí Vás môžu ohroziť. 

" Domáci " cyklisti sa sťažujú, že akí sú ích šoféri na cestách neohľaduplní. To iba krútim hlavou a vysvetlím im, že ak by takto jazdili po cestách na Slovensku, tak dávno sú už v jarku pri ceste, alebo sú vytrúbení, nebodaj aj zbití. Často tu cyklisti idú vedľa seba a autá idú za nimi v kolóne a čakajú na vhodnú príležitosť ako ich obehnúť bez ohrozenia. Bohužial, na Slovensku je iná kultúra jazdenia.

A v neposlednom rade, tu sú aj vysoké pokuty v prípade ohrozenia cyklistu. Nedávno dostal šofér pokutu 200 € za to, že nedodržal bezpečný odstup pri obiehaní cyklistu a cyklista to mal natočené na kamere.

Takže sa túlam krajinou ( sám, alebo s turistami ) a spoznávam (e) zo sedla bicykla miestne mestečká, dedinky, pohoria, krásne výhľady, alebo sa vyberiem rovinkou popri pobreží a trochu obdivujem more a rozmýšľam nad jeho nekonečnosťou.

 

Zastavim sa v nejakej kaviarničke, posedím si pri pohľade na more a dám si kávičku na povzbudenie. Zakusnem si do nejakej olivy a vydám sa ďalej.

 Po ceste stretávam cyklistov a cyklistky rôzneho veku. Od mladých nadšencov, " duracelkov ", ktorí búšia do pedálov a pri  frekvenci otáčokich  pedálov mi napadá, že mali asi pokazené raňajky a ponáhľajú sa domov, však  " správny gazda domov nosí ".Alebo stretávam ľudí postaršieho veku, ktorí zasúžene a aktívne využívajú svoje voľno po namáhavých pracovných rokoch. Cyklistika je tu veľmi obľubená a tak nečudo, že aj najmenší túžia  okúsiť vietor vo vlasoch.

Cyklistika tu v Andalúzii, má čo ponúknuť. Asi aj preto sa tu často jazdia jedny z najlepších cyklistických pretekov v Európe, slávna La Vuelta de Espaňa. Aj tohoto roku bude tento pretek začínať práve tu v slnečnej Andalúzii a pôjde sa tu niekoľko etáp.  Minulého roku sme tu stretli aj nášho najlepšieho cyklistu, Petra Sagana.

A nespornou  výhodou tejto oblasti je  možnosť bicyklovania po celý rok. More, hory, dedinky a mestá. Všade sa dá dostať a pritom spraviť aj niečo pre seba.

V oblasti ročne najazdím niekoľko tisíc kilometrov na bicykli, dostal som sa až do výšky 3 396 mnm, a tak ak by chcel niekto túto oblasť navštíviť s bicyklom, vie, na koho sa môže obrátiť. 

Takže športu zdar a cyklistike zvlášť :)

Hasta luego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Jakuba Fila

Tornáda a povodne. Budeme v klimatickej kríze tí šťastnejší? Zabudnite

Ako sa zmení Slovensko?

Komentár Nataše Holinovej

Zničilo im to život, pán minister Mikulec (komentár)

Prepáčte, že vám policajti rozbili hubu, ale stojím za nimi.


Už ste čítali?