Španielska Andalúzia - vínna turistika, ochutnávky a vínne festivaly

Autor: Peter Slavik | 19.2.2015 o 20:16 | (upravené 20.2.2015 o 15:41) Karma článku: 11,27 | Prečítané:  7465x

Španielsko je veľká krajina s bohatým poľnohospodárskym zázemím. Je tradičným a veľkým výrobcom vína. V roku 2013 Španielsko zosadilo z trónu najväčšieho producenta vín na svete Francúzsko a stalo sa tak najväčším výrobcom vína na svete s produkciou okolo 50,5 miliónov hektolitra za rok. Francúzsko sa posunulo na druhé miesto a Taliansko na tretie.  

Existuje tu niekoľko známych oblastí so  skvelými  stredomorskými  klimatickými  podmienkami na pestovanie  viniča, ktoré  zabezpečujú  jeho jedinečnú  výnimočnú  chuť . Slnko, more a oceán, ktoré je cítiť vo vzduchu sa prenáša aj do vínnej chuti Andalúzie......a práve tá je jednou z miest kde sa vínu naozaj darí.

Vinič sa tu pestuje v 6 najznámejších oblastiach v ktorých sa tvorí viac ako 70 % vína . V  Andalúzii sa vinice rozprestierajú na približne 40 000 hektároch pôdy v rozličných provinciách. Najväčšou oblasťou a producentom vína v Andalúzii je autonómia Cádiz, kde sa vinárstva rozprestierajú na ploche 11 000 hektárov.

Prvé zmienky o histórii vína v Andalúzii sa začínajú datovať asi pred viac ako 3 tisíc rokmi, keď do súčasnej provincie Jerez priviezli tieto produkty Feničania.

V súčasnosti v oblasti existuje množstvo producentov kvalitného Andalúzskeho vína s typickou chuťou, v ktorej sa skrýva mikroklíma tejto oblasti, ktorá zabezpečuje dostatok slnka, tepla a vlhkosti potrebného k pestovaniu viniča výnimočnej kvality a charakteristickej chute. 

Vinárska sezóna tu začína koncom leta, kedy začína klasické vinobranie. Najrušnejším časom vo vinárstvach je koniec Augusta a začiatok Septembra. Množstvo zberačov v tomto čase vyrazí do viníc na zber hrozna v optimálnej kvalite, ktorý sa začína už v skorých ranných hodinách a končí okolo poludnia, aby hrozno bolo čo najčerstvejšie a mohlo okamžite nastúpiť na cestu do lisov. Strapce hrozna by mali byť do hodiny rozdrtené, aby nedošlo k vzniku baktérií.

Následne  vinárstva začínajú proces výroby nových chutných vín.

S rastúcou enoturistikou sa prispôsobujú zákazníkom aj spoločnosti produkujúce víno. Otvárajú svoje brány pre milovníkov tohto lahodného nápoja a ponúkajú zákazníkom ochutnávku svojich výrobkov spojenú s prehliadkou viníc, kde sa môžu oboznámiť s tajomstvami pestovania a výroby vína. 

Degustácie sú spojené aj s ochutnávkou miestnych špecialít, skvelou šunkou " ibérico", alebo miestnych syrov. K dokonalej atmosfére Vám taktiež v niektorých vinárstvach pri degustácii bude v ušiach znieť živé flamenco.

Takéto ochutnávky je možné spojiť aj s prehliadkou Andalúzskych miest, v závislosti od oblasti v ktorej sa nachádzate a takto dokonale skombinovať svoju historickú, kultúrnu a enologickú návštevu. Ubytovanie v typických španielskych usadlostiach s vychutnaním uplynulého dňa pri fľaši vína Vám zavŕši toto dokonalé spojenie slnka, dobrého vína a oddychu.

Keďže v tejto časti španielska je v priebehu roka množstvo férií a osláv, tak je možné navštíviť aj vínne fiesty, ktoré sa konajú v rôznych obdobiach v závislosti od regiónu. Prvý vínny festival sa začína už v Máji. Najviac sa ich koná v septembri a prebiehajú na rôznych miestach Andalúzie ako Cádiz, Jerez, Córdoba, Málaga.

Najstarší vínny festival sa datuje od roku 1398 a koná sa v meste La Palma del Contado.

......keďže je tu v období konania festivalov už príjemne teplo, treba dať pozor na prípadné slnko, ktoré svoje teplé lúče oprie do degustujúcich hláv a môže prípadne aj trochu viac rozviazať jazyk.

Ale spojiť príjemnú ochutnávku s pobytom pri mori určite stojí za zamyslenie.

Veď Andalúzia nie je iba more a zopár najznámejších miest propagovaných v bedekeroch. Je tu množstvo krásnych bielych dediniek, hory, krásne miesta a strašne veľa možností ako stráviť dovolenku ináč ako iba leňošením pri mori.

Hasta luego amigos :)

 "  S nami spoznáte viac "

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?