Španielska Andalúzia - ako si z krajiny odniesť čo najviac spomienok, zážitková dovolenka

Autor: Peter Slavik | 17.1.2015 o 13:11 | Karma článku: 7,48 | Prečítané:  2566x

Nedávno som čítal článok, publikovaný v slovenskom denníku so známym cestovateľom a majiteľom úspešnej a známej cestovnej kancelárie zameriavajúcej sa na zážitkovú a poznávaciu dovolenku. Vynikajúci článok o tom, prečo stále viac a viac ľudí vyhľadáva poznávacie zájazdy plné zážitkov, na ktoré budú môcť doma spomínať.   

 Citujem "Stále viac ľudí potrebuje k životu adrenalín, prekonať strach z neznámeho, chcú poznanie, dobrodružstvo, zážitky, chcú cítiť chuť krajiny, dotyky, vône, kultúru, spoznať náboženstvo, zvyky, rozšíriť obzory, vniknúť krajine pod kožu a nielen povrchne z hotelovej  pláže. "

Nedá mi, aby som ďalej neuviedol jeho názor s ktorým sa úplne stotožňujem  :

 "Keď sa stretnem s kýmkoľvek, kto cestuje a začneme sa rozprávať, zážitky plynú, máme „o čom“ kecať a je to veľmi príjemné, motivujúce. Už ste sa spýtali niekoho, kto sa vrátil z all inclusive hotela, ako bolo? Odpoveď je pravdepodobne tá istá:

„Ten bufetový stôl na večeru, to bola pecka, každý deň kopec jedla a víno k tomu zadarmo, koľko si chcel.“ Určite preháňam, ale viac ako 3 vety v priemere vám asi nepovie nikto."

Práve tento fenomén, ktorý majú ľudia pravdepodobne stále zažitý (v prípade prímorského   Španielska to platí o to viac) by som Vám dnes chcel  trochu  " nabúrať " a poodhaliť viac o možnostiach ako príjemne stráviť dovolenku pri morskom pobreží. Ale nečudujem sa zažitým stereotypom. V ponukách cestovných kancelárií  ľudia poväčšinou nájdu iba dovolenku typu "All Inclusive". Dovolenka v španielskej Andalúzii však nie je iba o preležaní pobytu na pláži a o presune do hotelovej veľkovýkrmne.

V Andalúzii môžete nájsť množstvo zážitkov a atrakcií, ktoré Vás nenechajú rozprávať o dovolenke tak, ako som spomenul vyššie.

Andalúzia je to pravé Španielsko. Môžete tu uvidieť starobylé mestá s ich úžasnými stavbami, či európsku kultúru prepojenú s arabským svetom. Z každého mesta dýcha história. Rodisko slávneho maliara Pabla Picassa alebo Senecu, hrobku nezabudnuteľného Krištofa Kolumbusa, pevnosť Alhambra, majestátna katedrála v Seville , paláce v Córdobe ? Málaga, Sevilla, Córdoba, Granada....... Tých nádherných miesť je tu ešte omnoho viac ako klasická " štvorka ", ktorá sa na 99 % ponúka v klasických kanceláriách. O týchto miestach, o ich histórii, kultúrnych pamiatkach, kráse, by sa tu dalo určite napísať ešte množstvo strán. 

Ale čo pre tých športovejšie založených, s chuťou pre adrenalín,  ktorí majú chuť a odvahu spoznať túto krajinu bez návalu turistov v objatí nádhernej prírody a spoznať miesta, ktoré sú pre väčšinu bežných turistov ukryté ? Uvidieť a spoznať  to, čo vytvorila príroda pred tisíckami rokov a napriek tomu si tieto miesta zachovali pôvodný ráz. Miesta, na ktorých Vás nečakajú návaly turistov ale sú o to krajšie?

Andalúzia  Vám ponúkne možnosti  pri ktorých spoznáte svoje schopnosti napríklad pri zdolávaní horských jazierok, zlaňovaní vodopádov, skákaním do čistých horských jazier,či brodením sa v horských riekach.

Canyoning - je jednou z najobľúbenejších športových činností na dovolenke. V tejto oblasti na Vás čakájú rozličné úrovne obtiažnosti canyoningu. Canyoning pre deti ale aj pre dospelých s lepším fyzickým fondom, kde môžete prekonávať a zlaňovať vodopády aj z výšky 14 m.

.....alebo sa na svet pozeráte radi z vtáčej perspektívy? Radi zdolávate horské masívy, zažívate adrenalín, ale zároveň sa chcete pritom cítiť bezpečne?

Horské Via Ferraty -  horolezecké trasy so zaistením a použitím ferratových setov sú atrakcie pre ľudí, ktorí chú zažiť pocity človeka pohybujúceho sa v strmej skalnej stene medzi zemou a nebom. Nájdete tu krásne trasy s úžasnými výhľadmi na okolitú prírodu. 

Aby tých zážitkov bolo ešte viac, môžete vyskúšať aj rafting na divokej vode.

Rafting - ďaľšia populárna a parádna aktivita, ktorú v tejto dovolenkovej destinácii môžete zažiť. V Andalúzii sa rafting prevádzkuje na rôznych riekach, v jej rôznych častiach, v nádhernej prírode, ktorá umocní Váš nezabudnuteľný  zážitok z jazdy. Každá z riek má najvhodnejšie podmienky pre rafting v rôznych ročných obdobiach. Aby ste si svoju jazdu čo najviac užili, je dôležitý správny výber raftingu, v správnom čase, na správnej rieke.

 

Alebo kľudnejšia jazda na kanoe

Milujete jazdu na bicykli, horskom či cestnom ? .......tak v tejto oblasti je španielska Andalúzia expertom. Svojím vnútrozemím a pobrežím Costa del Sol je cyklistickým rajom po celý rok. Pre svoje priaznivé celoročné podnebie si túto oblasť vyberá na svoju prípravu mnoho cyklistov, triatlonistov a cyklistických tímov. Aj v najchladnejších mesiacoch Január a Február sa teploty pohybujú od 14 - 20 °C, čo sú ideálne podmienky na prípravu či turistické cyklovýjazdy po krajine. Pre nadšencov horske a cestnej cyklistiky sa v oblasti nachádza nespočetné množstvo nádherných turistických trás od menej náročných až po tie najnáročnejšie. Spoznáte najkrajšie výhľady na morské pobrežie, krásu roklín a horských masívov, jazier a národných parkov. Cyklistika je tu veľmi obľubeným športom.

Keďže počasie je v Andalúzii príjemné po celý rok, možností pre športovo založených dovolenkárov je tu ešte omnoho viac. Pod vodou, na súši, vo vzduchu. Potápanie, jazdy na buginách, zoskoky padákom, rybolov, jazdenie na koňoch, výlety za delfínmy, kite surfing, caving.......jednoducho dovolenka na ktorú len tak nezabudnete.

 

Hasta luego

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?