Španielska Andalúzia - Vianočná atmosféra a zima na pobreží Costa del Sol

Autor: Peter Slavik | 21.12.2014 o 12:51 | (upravené 21.12.2014 o 19:49) Karma článku: 7,72 | Prečítané:  1875x

Zima prišla aj na pobrežie Costa del Sol. Aj keď pre mňa slovo  "zima " a zimné obdobie má v tejto destinácii trochu iný význam. Predsa bol som zvyknutý na zimu a to doslovne, keď mi bolo chladno, vonku mrzlo a nechcelo sa mi ani "nohu z domu vystrčiť", šmýkalo sa, samá pľušť, hmla a miestami ma skoro odfúklo aj s plotmi a strechami..... Aspoň takto to bývalo v meste. Na horách mala zima samozrejme úplne iný rozmer. Tam je skutočne čarovná, ale pre mňa bohužial, tak max. 1 týždeň.      

Takže... prišla zima aj na Costa del Sol a vonku je aj 20 - 22 C slnečno . A to je už ináá káva. Aj tu sa občas ochladí, príde chladný front a teploty klesnú na 15 - 16 C   a pobrežie začína "mrznúť". Pre rodených Španielov nastal čas vybrať zimné oblečenie. Jednoducho tu na prvý pohľad spoznám turistu od domáceho. .....a hlavne domácich Španielov, ktorí tu vyrástli.

Neveril by som, že  " perové vetrovky" , rukavice, čiapky, šále, topánky s kožušinou sa dajú nosiť aj pri teplote 18 C. Myslel som, že tu sa módny zimný priemysel neuživý. Ale sklamal som sa. Pri teplotách, kde v strednej  Európe  už dievčatá "oprašujú sukničky", sú miestne devy ešte stále zababušené, poniektoré v perových bundách, kabátoch a kompletnej zimnej výbave. A turista? Hlavne anglický? Tak tento národ je asi národom otužilcov. Som prekvapený ako anglickí turisti aj počas týchto chladnejších dní, chodia v letných oblečeniach, sandálkach a poniektorí sa aj kúpu. Ak stretnete kúpajúceho sa človeka v tomto období, na 99 % to bude anglický otužilec. Dospelí, deti, to je jedno. Im nie je zima a neviem prečo. Dokonca aj škandinávske národy, ktoré sú ošľahané zimou, sa uskromňujú v kúpaní v mori. Asi tých angličanov hreje ich silná libra. V každom prípade sú aspoň otužilí a nebudú chorí.

Ináč zima tu na pobreží plynie pokojne a je vhodným časom na spoznávanie, turistiku. V tomto období tu nie je také veľké množstvo turistov a tak ten, kto má v obľube skôr pokojnejšie mestá, uličky atrakcie  si príde na svoje.

Všade cítiť pokoj a predvianočnú atmosféru, ktorá sa na Vás však nevalí a neobťažuje Vás z každého obchodu, rádia a televízie. Tu  Vám vianočnú  atmosféru skôr pripomenie výzdoba mesta. Príjemnú atmosféru dopĺňajú mestá vysvietené vianočnou výzdobou (a to doslova vysvietené). Vysvietené nie sú len hlavné uličky, hlavné námestia. Vianočnú výzdobu nájdete aj na kruhových objazdoch, na cestách, v bočných uličkách, či v jednotlivých štvrtiach mesta . Nájdete tu rôzne biblické motívy, pripomínajúce toto obdobie.

Avšak v televízii Vás neotravujú vianočné reklamy od rána do večera a takisto aj v rádiách sa s atmosférou Vianoc narába s citom a tak nie ste nútení prepínať televízne alebo rozhlasové stanice, ktoré deň čo deň, týždne pred týmito sviatkami bombardujú zmysly reklamou, pesničkami . Proste nemám pocit toho " pre Vianocovania ", kde by som sa bál otvoriť už aj konzervu a nevyskočil z nej na mňa zlatý deduško v červenom.

O kreatívnych Vianočných reklamách telekomunikačných operátorov ani nehovorím.Našťastie, tu ani stopa :)  a priznám sa, som tomu nesmierne rád.  Atmosféra Vianoc sa mi páči, ale robiť z nej  tak hnusný business ako to často vidím a ako som to zažíval, tak to nie. Dokonca aj náš vianočný stromček je ozdobený iba tým, čo nájdete v lese, (šišky, ktoré sme skrášlili s deťmi doplnený vlastnoručne pripravenými detskými perníkmi). Proste myslím si, že sa treba vrátiť v určitých veciach k jednoduchosti, pretože tam je krása a atmosféra.

Pripravovať ozdoby, perníky,spolu s deťmi či blízkymi, ozdobovať stromček spolu s deťmi či blízkymi je asi to o čo by práve počas týchto nádherných dní a sviatkov malo predovšetkým ísť.

........a Vianoce sú presne tými sviatkami pri ktorých toto platí viac ako inokedy. 

Hasta luego y Feliz Navidad  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?